GROUP FITNESS SCHEDULE

View the schedule on our app!

(best option for mobile users)

Changes to the previous schedule are indicated as underlined and bold

MONDAY

 

Morning Classes

5:45 - 6:45am

6:00 - 7:00am

7:30 - 8:30am

8:30 - 9:30am

8:30 - 9:15am

9:00 - 10:00am

9:30 - 10:30am

10:45 - 11:45am

Releve' Blast with Cami Armstrong in Roots Studio

Overdrive with Mindi Paskins in Studio A

Barefoot Bootcamp with Julie Labrum in Roots Studio

Pure Strength with Lisa Wilson in Studio A

Barre Burn with Laura Kate Stika in Studio 1

Dance Junkie with Stephanie Blodgett in Studio 3

Pure Strength with MaryLynn Thomas in Studio A

Runner's Edge with Aubrie West on West Treadmills

Barefoot Bootcamp with Julie Labrum in Studio 3

Aqua Fitness with Kristi Mecham at the Pool

High Fitness with Rachel Mendenhall in Studio 3

Yoga Flow 2 with Julie Labrum in Roots Studio

Metabolic Meltdown with Mary Leonard in Studio A

Raising the Barre with Brenna Carlsen in Studio 1

Rhythm Ride with Aubrie West in Studio C

Yoga Flow with AnneMarie White in Roots Studio

Evening Classes

4:15 - 5:15pm

5:30 - 6:30pm

Dave's Strength Class with David Nielsen in Studio A

Yoga Flow with Anna Johnson in Roots Studio

6:00 - 7:00pm

6:45 - 7:45pm

Dance Club Cardio with Lisa Wilson in Studio A

Yoga Flow with Anna Johnson in Roots Studio

7:15 - 8:15pm

Raising the Barre with Abbey Bench in Studio 1

TUESDAY

 

Morning Classes

6:00 - 7:00am

High Fitness with Rachel Mendenhall in Studio A

Raising the Barre with Cami Armstrong in Studio 1

Yoga Flow with Jess Devir in Roots Studio

8:30 - 9:30am

Barre Burn with Kristi Mecham in Studio 1

Pilates with Deborah Posselli in Roots Studio

8:30 - 9:15am

9:00 - 10:00am

9:00 - 9:30am

9:30 - 10:15am

9:30 - 10:30am

Yoga Sculpt with Julie Labrum in Studio A

Aqua Fitness with Liz Walker at the Pool

Kettlebell Core with Bobbi Carter in Studio 3

Bodybeat Cycle with Lisa Wilson in Studio C

Underground Kettlebells with Bobbi Carter in Studio 3

Zumba with MaryAnn Horne in Studio A

Not My Momma's Pilates with MaryLynn Thomas in Roots Studio

Raising the Barre with Lindsay Kohler in Studio 1

Evening Classes

5:30 - 6:30pm

6:45 - 7:45pm

7:00 - 8:00pm

8:15 - 9:15pm

Yoga Flow with Anna Johnson in Roots Studio

Yoga Flow with Anna Johnson in Roots Studio

High Fitness with Amber Little in Studio A

Hot Yin Yoga with Michele Orgill in Roots Studio

WEDNESDAY

 

Morning Classes

5:30 - 6:30am

6:00 - 7:00am

Underground Kettlebells with Rachel Mendenhall in Studio 3

Yoga Flow with Amandha Jones in Roots Studio

7:30 - 8:30am

Yoga Sculpt with Julie Labrum in Studio A

8:30 - 9:30am

Pure Strength with Bobbi Carter in Studio A

Raising the Barre with Lindsay Kohler in Studio 1

50/50 with MaryLynn Thomas in Studio 3

9:00- 10:00am

Aqua Fitness with Courtnie Cotterell at the Pool

9:30 - 10:30am

Pure Strength with Kim Tall in Studio A

Raising the Barre with Brenna Carlsen in Studio 1

Dance Club Cardio with Lisa Wilson in Studio 3

Full Body HITT Pilates with Mary Leonard in Roots Studio

10:45- 11:45am

Gentle Flow Yoga with Michele Orgill in Roots Studio

Evening Classes

5:45- 6:45pm

6:30 - 7:30pm

7:00 - 8:30pm

7:15 - 8:15pm

Yoga For Athletes with Jen Mason in Roots Studio

Dance Junkie with Trina Jensen in Studio A

Restorative Yoga with Michele Orgill in Roots Studio

Raising the Barre with Morgan Hales in Studio 1

 

THURSDAY

Morning Classes

5:45 - 6:45am

Metcon with Bobbi Carter in Studio A

Yoga Flow with Kristy Healey in Roots Studio

6:00 - 7:00am

Raising the Barre with Cami Armstrong in Studio 1

Masterswim with Asthon/Ron at the Pool

7:15 - 8:15am

8:30 - 9:30am

Gentle Yoga with Lori Cramer in Roots Studio

Pilates on the Ball with Kristi Mecham in Studio A

Runner's Edge with Aubrie West on West Treadmills

High Fitness with Linsday Kohler in Studio 3

Yoga Flow 2 with AnneMarie White in Roots Studio

9:00 - 10:00am

Aqua Fitness with Hege Farnsworth at the Pool

9:30 - 10:30am

9:45 - 10:30am

Barre Burn with Aubrie West in Studio 1

Metabolic Meltdown with Andrea Reynolds in Studio A

Dance Junkie with Trina Jensen in Studio 3

Barefoot Bootcamp with Julie Labrum in Roots Studio

Evening Classes

4:15 - 5:15pm

Dave's Strength Class with David Nielsen in Studio A

5:30 - 6:30pm

6:45 - 7:45pm

Yoga Flow with Anna Johnson in Roots Studio

Yoga Flow with Anna Johnson in Roots Studio

7:00 - 8:00pm

High Fitness with Amber Little in Studio A

FRIDAY

 

Morning Classes

5:30 - 6:30am

5:45 - 6:45am

Yoga Flow with Lori Cramer in Roots Studio

Tabata Strength with Mindi Paskins in Studio A

6:45 - 7:45am

7:00 - 7:45am

8:30 - 9:15am

7:30 - 8:30am

Metabolic Meltdown with Bobbi Carter in Studio A

Bodybeat Cycle with Lisa Wilson in Studio C

High Low with Courtnie Cotterell in Studio 3

Yoga HIIT with Julie Labrum in Roots Studio

8:30 - 9:30am

Band Camp with Marylynn Thomas in Studio 3

Pure Strength with Kristi Mecham in Studio A

Raising the Barre with Cami Armstrong in Studio 1

9:00 - 10:00am

Aqua Fitness with Laura Kate Stika at the Pool

9:30 - 10:30am

9:30 - 10:45am

12:00 - 1:00pm

Yoga Flow with Julie Labrum in Roots Studio

Raising the Barre with Brenna Carlson in Studio 1

10 Round Kickbox with Jody Barney in Studio A

Dance Club Cardio with Lisa Wilson in Studio 3

Pilates with Loriol Anderson in Roots Studio

Yoga Flow with Lori McDougal in Roots Studio

10:45 - 11:30am

SATURDAY

 

8:15 - 9:15am

8:30 - 9:30am

Yoga Flow with Jen Mason in Roots Studio

Xtreme! with Andrea Reynolds in Studio 3

High Fitness with Amber Little in the Studio A

9:30 - 10:30am

High Low with Amber Little in Studio A

Raising the Barre with Abbey/Morgan in Studio 1

Dance Junkie with Trina Jensen in Studio 3

Yoga Flow with Jen Mason in Roots Studio

10:45 - 12:00pm

Restorative Yoga with Lori McDougal in Roots Studio

SUNDAY

 

9:00 - 10:00am

10:15 - 11:15am

Yoga Flow with Cicily/Kristy/Jess in Roots Studio

Yoga Flow with Cicily/Kristy/Jess in Roots Studio